Wycieczka do Muzeum Archeologicznego, kl. 5a i 6a

W dniu 09.03.2015r. klasy 5a i 6a poszły do Muzeum Archeologicznego na wystawę pt. „Starożytny Egipt”.

Najpierw poszliśmy za przewodniczką do sali, w której znajdowały się figurki starożytnych bogów egipskich i sarkofagi. W sarkofagach były mumie, częściowo odwinięte z bandaży. Potem poszliśmy do sali, w której były zmumifikowane zwierzęta (głównie koty),  lampki oliwne, figurki uszebti (w każdym grobowcu znajdowało się dokładnie 365 figurek uszebti – jeden sługa na każdy dzień roku) i puste sarkofagi. Uszebti to posążki przedstawiające służących. Starożytni Egipcjanie wierzyli, że w życiu pośmiertnym zmarli potrzebują służby, więc zaczęli wkładać do grobowców takie właśnie figurki.            Na koniec wszyscy poszliśmy obejrzeć film o polskich naukowcach, którzy badali mumie egipskie. Rozwinęli jedną z nich z bandaży, a następnie zawinęli na nowo.            Ta wycieczka sporo nas nauczyła. Wszyscy słuchali z uwagą i nikt się nie nudził. Właśnie dlatego warto chodzić na wycieczki – uczą i bawią zarazem!                                                                                                                   Anna Drewnik kl. 5aWracaj

 
Skip to content