Wawel Skalka

SPACERKIEM PRZEZ HISTORIĘ SKAŁKI I WAWELU

Czyż można ciekawiej powitać jesień niż 12-kilometrowym spacerkiem po zabytkowym Krakowie?! Zobaczyliśmy nie tylko najbardziej znane atrakcje turystyczne miasta, ale i miejsca niedostępne dla zwiedzających. Był to m.in. urokliwy ogród klasztorny paulinów, przez który dotarliśmy do pozostałości po dwóch pierwszych kościołach ufundowanych dokładnie na skale. Czy też klimatyczna, średniowieczna biblioteka Miechowity, gdzie zobaczyliśmy, co to znaczy „czytać książkę od deski do deski” – działa były umieszczane w drewnianych futerałach.

Poza miejscami związanymi ze śmiercią i kultem św. Stanisława, biskupa i męczennika, odwiedziliśmy kryptę twórców kultury polskiej i rozszyfrowaliśmy figury z Ołtarza Trzech Tysiącleci.

A potem Wawel – z krótkim postojem na małe co nieco w Żabce:) Sam Proboszcz katedry zapoznał nas z historią wawelskiego wzgórza. Pozostały w pamięci serca ważne stacje: Ołtarz Ojczyzny, czyli konfesja św. Stanisława, sarkofag św. Królowej Jadwigi i Czarny Krucyfiks. Piękno tych miejsc woła o powrót.

s. Alicja Rutkowska

P.S. Spacer historyczny kl. VI miał miejsce 24 IX 2023 r

Skip to content