Klasy-czwarte-robia-maski-karnawalowe-64

Europejski Tydzień Języków

Przez cały tydzień od 23.09 do 27.09.2019 r. świętowaliśmy różnorodność językowo-kulturową świata w naszej szkole. Wydarzenie przygotowały p. Anna Jurczak oraz p. Ewelina Zuzińska, a w organizację zaangażowali się uczniowie oraz wychowawcy wszystkich klas.

W ciągu tygodnia uczniowie uczestniczyli w projektach związanych z obchodami – przygotowali prezentacje PowerPoint z quizami językowo-kulturowymi,  quizy geograficzne, łamańce językowe, wyrazy pokrewne, zagadki kulinarne oraz powitania i flagi w różnych językach. Przez cały tydzień podczas przerw międzylekcyjnych można było posłuchać muzyki etnicznej z różnych zakątków świata.

Z okazji święta zorganizowano również dwa konkursy szkolne: klasowy oraz indywidualny.

Wszystkie klasy rywalizowały o najlepszą dekorację sali lekcyjnej związaną z wybranym wcześniej krajem pt. „Poznajemy kulturę innych krajów”. Oto zwycięzcy:

Kategoria klas 1-3: klasa 3a – Hiszpania

Kategoria klas 4-5: klasa 4a – Wielka Brytania

Kategoria klas 6-8: klasa 6a – Niemcy

Uczniowie klas starszych walczyli o tytuł eksperta języków obcych w szkolnym konkursie pt. „Jaki to język?” .  Oto zwycięzcy, którym udało się odgadnąć wszystkie 10 języków  :

Kacper Lewandowski – kl. 6a

Wiktor Pawluk – kl. 6a

Kinga Kowalik – kl. 8a

Kulminacją obchodów były całodzienne zajęcia prowadzone dla poszczególnych klas w naszym Centrum Zasobów Dydaktycznych Języka Angielskiego (Young Learners Resource Center Kraków).  Anna Jurczak oraz uczniowie klasy 7a Arsen Chrustek i Ziemowit Hanasiewicz  poprowadzili imprezę, a dzieci z innych klas  prezentowali swoje zadania.  Najmłodsi mieli okazję wystąpić w konkursie talentów śpiewając oraz recytując wiersze w mniej popularnych językach, np. szwedzkim czy albańskim, natomiast starsi – grupowo uczyli się wierszy po japońsku, malajsku, węgiersku czy fińsku. Wspólne odśpiewanie „Panie Janie” w różnych językach również się podobało.

Uczenie się języków przynosi wymierne korzyści, nie tylko te praktyczne związane z przyszłą kariera zawodową czy podróżowaniem, ale znakomicie wpływa na rozwój mózgu i przekłada się na sukcesy w innych dziedzinach. Także… uczmy się języków!

Skip to content