434393097_122137281944096911_6719949068019416224_n

Dzień Liczby Pi

Kapitalny pomysł, aby pomóc! – Dzień Liczby Pi

Dnia 14 marca obchodziliśmy w naszej szkole dzień liczby Pi. Jednak w tym roku zabawa ta przyjęła zupełnie inny charakter. Postanowiliśmy połączyć przyjemne z pożytecznym. Pod hasłem „Polski i Matma zawsze idą w parze” dołączyliśmy do akcji zbierania funduszy na rzecz fundacji Alma Spei, którą zainicjowali nauczyciele poloniści.

Przez cztery dni, od wtorku do piątku, w całej szkole pachniało cynamonowymi ciasteczkami w kształcie Pi. Uczniowie bowiem piekli, a potem sprzedawali swoje pyszne wyroby podczas przerw.

Ciasteczka cieszyły się ogromnym powodzeniem, niektóre pięknie przyozdobione, znikały w oka mgnieniu. Nawet te, połamane, znalazły nabywców, gdyż nie liczył się wygląd, ale smak. Zebraliśmy

1021 zł, co było dużym osiągnięciem, gdyż każde ciastko kosztowało 1 zł. W czwartek, 14 marca, w święto Liczby Pi, każdy uczeń w szkole mógł odbić sobie pieczątkę w zeszycie, na ręce … upamiętniającą ten dzień. Na lekcjach matematyki uczniowie dowiedzieli się więcej o tej liczbie, oglądając film pt. Ludolfina – tajemnicza liczba Pi, który przybliżył im tę liczbę i odpowiedział na pytanie, dlaczego cały świat zwariował na jej punkcie, oraz wykonali barwną spiralę liczby pi wymyśloną przez Martina Krzywinskiego – kanadyjskiego naukowca. Dzień ten zakończył się konkursem – Kto zapamięta najwięcej cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby π?

Zwyciężyła uczennica klasy 8a, Jagoda Garb, która zapamiętała 96 cyfr po przecinku rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Walka była zacięta. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy a zwyciężczyni

dodatkowo nagrodę i jako pierwsza zostanie wpisana do Księgi Rekordów Liczby Pi, co zapoczątkuje, mam nadzieję, wspaniałą tradycję.

W środę, 20 marca, odbył się apel, podczas którego nastąpiło podsumowanie, wszyscy uczniowie, którzy tak chętnie i licznie przystąpili do akcji otrzymali z rąk Pani Wicedyrektor pamiątkowe

podziękowania, którym przyświecała myśl „Dobro, które dajesz innym, zawsze wróci do Ciebie”.

Dziękuję Młodzieży za wspaniałą postawę i ogromne zaangażowanie.

Skip to content