szopka

SZOPKA KRAKOWSKA U NAS!

Przepiękne dzieło p. Jana Freiberga, który zdobył wyróżnienie – w kategorii szopki małe – za wysoki poziom wykonania, towarzyszyło naszemu przeglądowi kolęd. I jeszcze przez dwa dni mogliśmy podziwiać jego pracę wyeksponowaną w sali 123.

Wszystko ręcznie robione! Od projektu po „koronkowe” wykonanie szczegółów zabytkowej architektury krakowskiej i figurek związanych z legendami i historią miasta.

Dlatego fenomen szopki krakowskiej – z wpisanymi w nią wartościami artystycznymi, religijnymi i patriotycznymi – sprawił, że od 2018 roku szopkarstwo krakowskie zostało wpisane jako pierwsza polska tradycja na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Dzięki życzliwości Muzeum Krakowa możemy poznać fascynującą opowieść o naszym mieście zamkniętą w jednej, tak pięknej konstrukcji.

s. Alicja Rutkowska

P.S. 

Tylko do końca lutego 2024 r. w pałacu Krzysztofory na Rynku jest wspaniała wystawa pokonkursowa szopek krakowskich (wyjątkowa, bo wpisuje się w 800-lecie powstania pierwszej szopki w Greccio)

link do wystawy szopek: Wyniki 81. Konkursu Szopek Krakowskich zorganizowanego przez Muzeum Krakowa – Muzeum Krakowa

Ekspozycja w sali 123.

Skip to content