We wtorek 27 września obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Obchody miały miejsce w Centrum Zasobów Dydaktycznych, a uroczystość poprowadziły p. Anna Jurczak oraz p. Anna Matuła oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego – Kamil P. oraz Kasia Z. Uczniowie uczestniczyli w prezentacjach, zabawach językowych oraz quizach geograficznych i kulturowych:
- Na początku uczniowie mieli okazję zobaczyć prezentację swoich starszych koleżanek z klasy 6a – Nikoli K., Madleny L. oraz Ani P., które przeprowadziły wywiad wśród pracowników szkoły na temat uczenia się języków obcych.
- Dzieci klas 2-3 wzięły udział w przeglądzie talentów językowych swoich kolegów.
- Klasa 4a przygotowała quiz geograficzny pt. „Bitwa o Europę”– zwycięzcy otrzymali dyplomy – najlepiej odpowiadała Pani Dyrektor oraz Kamil P. z kl. 6a.
- Wspólnie zaśpiewaliśmy znaną piosenkę „Panie Janie” w 7 językach.
- Dopasowywaliśmy tytuły najpopularniejszych bajek do ich odpowiedników w jęzuku angielskim, niemieckim oraz hiszpańskim.
- Układaliśmy kolorowe puzzle z kontynentami – Mattia M. zasłużył na specjalny dyplom za doskonałą znajomość kontynentów
- Odgadywaliśmy nazwy poszczególnych państ i umieszczaliśmy ich kształty na mapie Europy – Staszek K. wykazał się znakomitą wiedzą i otrzymał dyplom
- Odsłuchiwaliśmy znane utwory muzyczne i odgadywaliśmy język, w którym zostały wykonane.
- Sprawdzaliśmy wiedzę dotyczącą narodowych potraw europejskich.
- W końcu uczniowie klas 4-6 uczyli się wierszyków/piosenek na czas (w języku węgierskim, malajskim, fińskim, japońskim oraz języku używanym w Ghanie), a następnie prezentowali je przed kolegami.
Uczenie się języków daje wymierne korzyści zarówno ludziom młodym, jak i starszym – nigdy nie jest za późno, aby uczyć się języków i korzystać z możliwości, jakie ta nauka stwarza. Znajomość języków obcych pozwala także na lepsze wzajemne zrozumienie i pokonywanie różnic kulturowych. Mamy nadzieję, że dzisiejsze obchody jeszcze bardziej uświadomiły nam wszystkich potrzebę nauki języków – nie tylko języka angielskiego, ale także tych mniej znanych i używanych.