Europejski Dzień Języków 2016

We wtorek 27 września obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Obchody miały miejsce w Centrum Zasobów Dydaktycznych, a uroczystość poprowadziły p. Anna Jurczak oraz p. Anna Matuła oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego – Kamil P. oraz Kasia Z. Uczniowie uczestniczyli w prezentacjach, zabawach językowych oraz quizach geograficznych i kulturowych:

  • Na początku uczniowie mieli okazję zobaczyć prezentację swoich starszych koleżanek z klasy 6a – Nikoli K., Madleny L. oraz Ani P., które przeprowadziły wywiad wśród pracowników szkoły na temat uczenia się języków obcych.
  • Dzieci klas 2-3 wzięły udział w przeglądzie talentów językowych swoich kolegów.
  • Klasa 4a przygotowała quiz geograficzny pt. „Bitwa o Europę”– zwycięzcy otrzymali dyplomy – najlepiej odpowiadała Pani Dyrektor oraz Kamil P. z kl. 6a.
  • Wspólnie zaśpiewaliśmy znaną piosenkę „Panie Janie” w 7 językach. 
  • Dopasowywaliśmy tytuły najpopularniejszych bajek do ich odpowiedników w jęzuku angielskim, niemieckim oraz hiszpańskim.
  • Układaliśmy kolorowe puzzle z kontynentami – Mattia M. zasłużył na specjalny dyplom za doskonałą znajomość kontynentów
  • Odgadywaliśmy nazwy poszczególnych państ i umieszczaliśmy ich kształty na mapie Europy – Staszek K. wykazał się znakomitą wiedzą i otrzymał dyplom
  • Odsłuchiwaliśmy znane utwory muzyczne i odgadywaliśmy język, w którym zostały wykonane.
  • Sprawdzaliśmy wiedzę dotyczącą narodowych potraw europejskich.
  • W końcu uczniowie klas 4-6 uczyli się wierszyków/piosenek na czas (w języku węgierskim, malajskim, fińskim, japońskim oraz języku używanym w Ghanie), a następnie prezentowali je przed kolegami.

Uczenie się  języków daje wymierne korzyści zarówno ludziom młodym, jak i starszym – nigdy nie jest za późno, aby uczyć się języków i korzystać z możliwości, jakie  ta nauka stwarza.  Znajomość języków obcych pozwala także na lepsze wzajemne zrozumienie  i pokonywanie różnic kulturowych. Mamy nadzieję, że dzisiejsze obchody jeszcze bardziej uświadomiły nam wszystkich potrzebę nauki języków – nie tylko języka angielskiego, ale także tych mniej znanych i używanych.

Skip to content