07

Dzień Tabliczki Mnożenia

17 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Celem zabawy było  zachęcenie uczniów do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny i niecodzienny sposób. Organizatorem tego wydarzenia była nauczycielka matematyki Pani Beata Pogon, a pomagały jej uczennice klasy 6a Ania Lewandowska oraz Zosia Kozak. Z tej okazji już od samego rana w holu szkoły przywitał nas wielki napis, który obwieszczał, że dzisiaj będzie niecodziennie. I tak było. Na początku każdy uczeń i uczennica, którzy przestąpili próg naszej szkoły losowali element puzzla z fragmentem tabliczki mnożenia. Zadaniem każdego gracza było odczytanie działania lub liczby i odszukanie podczas dwóch kolejnych przerw drugiego gracza, który posiada pasujący kawałek puzla, np. do elementu o działaniu 7 x 4, elementu z liczbą 28. Zabawa nazywała się „Dopasowani”. Tak dobrana para mogła odebrać słodki upominek (zakupiony przez Szkolną Radę Rodziców), który rozdawany był podczas kolejnych przerw. Co się działo! Uczniowie chwytali się wszelkich sposobów, aby znaleźć na terenie szkoły swoją „połówkę”. Pomagali sobie nawzajem. Widać było ich wielkie zaangażowanie. Nauczyciele również dali się wciągnąć w tę zabawę. Nawet Pani Dyrektor znalazła swoją połówkę (tak naprawdę, to „połówka” znalazła Panią Dyrektor). Nikt nie odpuścił, wszyscy szukali do końca.

W drugiej połowie dnia odbył się Konkurs Szybkiego Mnożenia. Trzynastu uczniów, którzy przebrnęli przez pierwszy etap konkursu i którzy wykazali się bezbłędną znajomością tabliczki mnożenia zdobywając tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia, przystąpiło do drugiego etapu konkursu o tytuł Mistrza Szybkiego Mnożenia. Oto ich nazwiska:

Klasa 4a – Rzazade Mahammadali

Klasa 5a – Borkowski Bronisław, Kuźniar Natalia, Malahlovets Marko, Pułka Adam

Klasa 6a – Kapralski Juliusz, Lewandowska Anna, Majcher Eliza, Shumski Yaramir

Klasa 7a – Dobrowolski Mikołaj, Kuraś Jakub, Makivskyi Vladyslav

Klasa 8a – Pięta Tomasz

Konkurs składał się z 5 rund, z których każda miała swoją nazwę: „Przełamanie lodów”, „A może by tak na odwrót?”, „Bingo”, „Nie do końca Magiczny Kwadrat”, „Coraz bliżej Święta – czyli matematyczna gwiazdka”. W tej części konkursu uczestnicy musieli wykazać się nie tylko biegłą znajomością lecz także umiejętnością szybkiego mnożenia oraz logicznego rozumowania. Tytuł Mistrza Szybkiego Mnożenia zdobył uczeń klasy 8a – Tomasz Pięta, na II miejscu uplasował się uczeń klasy 7a – Makivskyi Vladyslav, III miejsce zdobyła uczennica klasy 6a – Anna Lewandowska.

Tuż przed świętami, na uroczystym apelu, Pani Dyrektor wręczyła zwycięzcom dyplomy i nagrody.

Myślę, że pytania uczniów – „czy za rok to powtórzymy?” świadczą o dobrej zabawie i mile spędzonym czasie. Tak, w następnym roku na pewno to powtórzymy!

Skip to content